Kongres Energetyki Przyszłości | ZEOP

Prelegenci

Rozmowa otwierająca: Bezpieczeństwo energetyczne w ogniu… wyzwań

Wojciech Jakóbik

Wojciech Jakóbik

Analityk sektora energetycznego od 2009 roku

Grzegorz Onichimowski

Grzegorz Onichimowski

Absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowego studium zarządzania firmą w Szkole Głównej Handlowej. Przedsiębiorca i menadżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetycznym i IT. Współtwórca i długoletni prezes (2002-2012) zarządu Towarowej Giełdy Energii. Konsultant w wielu firmach sektora energetycznego w Polsce, Europie i USA. W latach 2015-2019 tworzył rynek energii krajów Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu finansowanego przez 6 krajów GCC w regionalnym operatorze systemu przesyłowego – GCCIA. Pracował m.in. dla NFOŚiGW, Columbus, NODES – europejskiej platformie elastyczności. Ekspert Instytutu Obywatelskiego i współtwórca programu energetycznego Koalicji Obywatelskiej. Wykładowca Collegium Civitas i innych uczelni.

Nowy kierunek rynku energii

Anna Kucińska

Adwokatka z ponad 15-letnim doświadczeniem specjalizująca się w prawie energetycznym. Doradza przedsiębiorstwom energetycznym i zakładom przemysłowym. Zajmuje się zarówno energetyką konwencjonalną, jak i odnawialnymi źródłami energii. Brała udział w kilkudziesięciu dużych projektach energetycznych, w tym realizowanych przez największe grupy energetyczne i zakłady przemysłowe w Polsce. Pełnomocniczka w postępowaniach przed Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Posiada również doświadczenie w obszarze legislacji – uczestniczyła w kilkunastu procesach legislacyjnych aktów prawnych kluczowych dla funkcjonowania rynku energii w Polsce opracowując projekty ich przepisów.

Marcin Bartnicki

Współzałożyciel P&Q – integratora usług technicznych dla sektora OZE, wykonawcy obiektów wytwórczych pod klucz i dostawcy specjalistycznego oprogramowania dla biznesu OZE. 

dr Marcin Drewek

Doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; ekspert z zakresu prawa prywatnego oraz energetycznego, w tym zwłaszcza w prawie umów oraz prawie energii odnawialnej; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa prywatnego.
Ekspert Uniwersyteckiego Centrum Ekspertyz Prawnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, członek honorowy Stowarzyszenia „Z energią o prawie”, opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Prawa Energetycznego on/off, opiekun pomocniczych Uniwersyteckiej Poradni Prawnej; kierownik studiów podyplomowych w zakresie Transformacji Rynku Energii.
Świadczy pomoc merytoryczną na rzecz podmiotów i spółek inwestujących w OZE, a także sporządza opinie i analizy prawne na rzecz sądów, kancelarii prawnych, przedsiębiorców oraz NGO.

Mateusz Brandt

Mateusz Brandt – Manager Sprzedaży, doradca i ekspert energetyczny, związany z branżą od 14 lat. Ukończył Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Ekonomiczny na kierunkach Zarządzania i Marketingu oraz Zarządzania i Inżynierii Produkcji, a także MBA Górnictwo i Energetyka i DBA Energetyka na Collegium Humanum. W ciągu kariery zawodowej pracował dla takich firm, jak: RWE Polska SA, PKP Energetyka SA, ENEA SA, Green SA czy Tauron Sprzedaż. Współpracował z uznanymi markami na rynku, jak EMS Polska, ZE PAK czy POLENERGIA. Obecnie Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Doradztwa Energetycznego oraz fundator Fundacji Doradztwa Energetycznego. Specjalizuje się w doradztwie dużym klientom biznesowym. Jest Audytorem Energetycznym, Audytorem Energetycznym Przedsiębiorstw, Audytorem ISO 50001 i dyplomowanym Trenerem Sprzedaży. Popularyzator wiedzy o rynku energii. Autor bloga Doradca Energetyczny na MPolska24, twórca kanału Instytutu Doradztwa Energetycznego na YouTube i Twitterze. Czasem udziela wypowiedzi dla branżowych mediów. Jak sam mówi: „W wolnych chwilach dealuje dobrą energią”. 

Piotr Ostaszewski

Piotr Ostaszewski to lider z wizją, który kieruje Ekovoltis, firmą dostarczającą zieloną energię pod marką e2V. Jest ona częścią grupy MS Galleon GmbH, należącej do Michała Sołowowa. Piotr ma bogate doświadczenie w zarządzaniu i realizacji innowacyjnych projektów w różnych branżach. Jego misją jest promowanie energii odnawialnej jako źródła zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wraz ze swoim zespołem pracuje nad upowszechnieniem OZE i tworzeniem czystej i bezpiecznej przyszłości dla naszej planety. Piotr Ostaszewski stawia na innowacyjność, dlatego już teraz korzysta z narzędzi sztucznej inteligencji, aby rozwijać talenty i potencjał pracowników e2V. Wierzy, że AI zrewolucjonizuje praktyki biznesowe i przyspieszy procesy decyzyjne. 

Michał Sznycer

Michał Sznycer

Radca Prawny, Partner i jeden z założycieli Kancelarii MGS LAW odpowiedzialny za praktykę prawa energetycznego. Specjalizuje się w zarządzaniu i koordynacji obsługi prawnej przedsiębiorstw, w szczególności z szeroko pojętej branży energetycznej i paliwowej oraz spółek technologicznych.
Praktyk, od ponad 17 lat zaangażowany w prace doradcze i analityczne związane z opracowaniem, a później wdrożeniem wszelkich zmian w obszarze regulacji energetycznej, włączając w to udział w pracach zespołów i komisji sejmowych zajmujących się procesem legislacyjnym w energetyce. Bierze udział w pracach związanych z dostosowaniem się przedsiębiorstw energetycznych do zmieniającego się otoczenia regulacyjnego.

Członek Stowarzyszenia Prawników Prawa Energetycznego, w latach 2019-2022 Wiceprezes i członek zarządu Pracodawców Pomorza ds. Energii i Klimatu, członek Rady OZE przy Konfederacji LEWIATAN oraz Towarzystwa Obrotu Energią (TOE), gdzie dodatkowo pełni funkcję członka Komisji Rewizyjnej.

Zielona transformacja przemysłu

Piotr Kolasa, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Polowiec i Wspólnicy sp.j. Radca prawny w zespole Energii i Paliw. Koncentruje się na wyzwaniach regulacyjnych i możliwościach biznesowych związanych z technologiczną zieloną transformacją. Kierował zespołem przy szeregu przejęć projektów OZE. Do grona obsługiwanych przez niego klientów należą również najwięksi przemysłowi odbiorcy energii elektrycznej (w szczególności z branży gazów technicznych, odlewnictwa, cementowej, stali, szklarskiej, chemicznej, i papierniczej). Posiada duże doświadczenie w doradztwie prawno-biznesowym dotyczącym systemu ETS. Współautor koncepcji biznesowej spółdzielni energetycznych i lider zespołu który doprowadził do rejestracji pierwszej spółdzielni energetycznej w Polsce. Autor wielu publikacji z zakresu prawa energetycznego oraz doradca przy procesach legislacyjnych związanych z odnawialnymi źródłami energii. Z sukcesem realizuje projekty doradcze związane z przygotowywaniem, negocjowaniem i wdrażaniem korporacyjnych i wirtualnych PPA. 

Anna Belowska-Sroka

Specjalista w zakresie prawa energetycznego i ochrony środowiska, obsługujący podmioty z sektora odnawialnych źródeł energii.

Kornel Koronowski

Kornel Koronowski jest Dyrektorem ds. Origination dla rynku polskiego w Statkraft, największym w Europie wytwórcy energii odnawialnej, a także Millennium Leadership Fellow w Atlantic Council, wiodącym globalnym think tanku. Jest także członkiem honorowym stowarzyszenia „Z energią o prawie”. Jego ambicją jest przyczynienie się do bardziej zrównoważonej przyszłości poprzez przyspieszenie transformacji energetycznej Polski. Specjalizuje się w konstruowaniu i negocjowaniu niestandardowych umów na dostawy zielonej energii, opracowywaniu strategii energetycznych dla przedsiębiorstw przemysłowych oraz handlu energią. Jes także aktywnym przedsiębiorcą społecznym zajmującym się edukacją i zaangażowaniem obywatelskim, współzałożycielem i doradcą kilku organizacji pozarządowych – w tym pierwszy dyrektorem programowym kongresu ImpactCEE – oraz służył publicznie w Kancelarii Prezydenta RP. Posiada tytuł magistra prawa i podwójny tytuł licencjata Uniwersytetu Warszawskiego, studiował w Sciences Po Paris. 

Marta Rzepecka

Marta Rzepecka

Jest doświadczoną specjalistką w dziedzinie sprzedaży eksportowej, która rozpoczęła swoją karierę po ukończeniu studiów związanych z handlem zagranicznym w Danii. Przez ponad 9 lat pracowała dla Grupy Famur, gdzie zajmowała się pozyskiwaniem klientów z różnych regionów świata i skutecznie finalizowała procesy sprzedażowe. Od 4 lat pełni funkcje Przewodniczącego Rady Programowej kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W PST Trade zarządza zespołem sprzedażowym, opracowuje strategie sprzedażowe i jest odpowiedzialna za budowanie relacji z kluczowymi klientami.

Tomasz Ziomek

Adwokat, Counsel współpracujący z kancelarią EY Law. Tomasz angażuje się w stałe doradztwo dla największych przedsiębiorstw energochłonnych w aktywnym udziale w procesie legislacyjnym oraz debacie publicznej dotyczącej planowanych zmian regulacyjnych. Zajmuje się także kompleksową oceną wpływu projektowanych zmian na działalność swoich klientów. W obszarze jego zainteresowania pozostają przede wszystkim zagadnienia związane z handlem uprawnieniami do emisji, mechanizmami mocowymi oraz świadczeniem usług systemowych. Tomasz zajmuje się reprezentowaniem klientów w postępowaniach administracyjnych, w tym w szczególności w postępowaniach z zakresu pomocy publicznej.

Nadpodaż OZE – jak rozwiązać problem zbyt dużej ilości zielonej energii?

Justyna Piszczatowska jest uznaną dziennikarką finansową specjalizującą się w sektorze energetycznym i jego transformacji. Obecnie pełni funkcję redaktor naczelnej portalu green-news.pl. Jej kariera dziennikarska rozpoczęła się w 2006 roku w “Gazecie Giełdy Parkiet”, gdzie koncentrowała się na szeroko pojętej tematyce elektroenergetyki. Później Piszczatowska publikowała także w “Rzeczpospolitej”, “Bloomberg Businessweek Polska” oraz serwisie internetowym “Wysokie Napięcie”, który współtworzyła. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje również pracę w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jako ekspert w dziedzinie energetyki, Justyna Piszczatowska aktywnie uczestniczy w różnych debatach i wydarzeniach branżowych, gdzie przedstawia swoje poglądy i analizy na temat przemysłu energetycznego i jego przyszłości. Jej artykuły dotyczące energetyki, zmian klimatycznych i polityki środowiskowej są szeroko cenione w branży.

Michał Janiszewski

Michał Janiszewski

Od 10 lat związany z branżą elektroenergetyczną. Kierował projektami w zakresie optymalizacji procesów oraz wdrożenia inteligentnych sieci elektroenergetycznych dla największych firm rynkowych. Przed dołączeniem do Better Energy pełnił rolę przewodniczącego zespołu ds. elektromobilności w PTPiREE, gdzie reprezentował Operatorów Sieci Dystrybucyjnych przed Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Urzędem Regulacji Energetyki. W Better Energy odpowiada za obszar przyłączeń farm fotowoltaicznych oraz zgodność z kodeksami sieciowymi.

Dariusz Katulski

Absolwentem: Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, studiów MBA Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu we współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu-National Luis University w Nowym Sączu, a także studiów podyplomowych na Politechnice Gdańskiej, z zakresu Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Były samorządowiec, od 16 lat związany z branżą energetyczną.

Doświadczenie zawodowe w zakresie kontrolingu, procesów inwestycyjnych zdobywał między innymi na stanowiskach dyrektora ds. rozwoju, dyrektora handlowego i dyrektora zarządzającego w sektorze prywatnym energetyki odnawialnej. W latach 2016-2018 w Grupie Energa S.A. pełnił funkcję Prezesa Zarządu Energetyka Kaliska-Usługi Techniczne Sp. z o.o. i Wiceprezesa Zarządu Energa Ochrona w Gdańsku. Od 2019 r pełni funkcje Prezesa Zarządu InfoEngine S.A. w ramach GK GPW.

Andrzej Kroczek

Andrzej Kroczek – ekspert z dziedziny energetyki. Swoje doświadczenie zdobywał na przestrzeni ponad 10 lat, podczas których koordynował budowę małego układu CHP i jego późniejszą eksploatację, realizował inwestycje proefektywnościowe, przeprowadził jedne z pierwszych zmian sprzedawców energii elektrycznej i dostawę usług DSR. Jest absolwentem wydziału Elektrotechniki Politechniki Rzeszowskiej, swoją wiedzę poszerzał na Politechnice Warszawskiej, SGH i Politechnice Gdańskiej. Obecnie współtworzy zespół Ekovoltis (e2V). 

Szymon Piasecki swoje zainteresowania zawodowe i naukowe skupia na zagadnieniach związanych z transformacją energetyczną i rozwojem energetyki rozproszonej, w szczególności w obszarze magazynów energii i wpływu na sieć elektroenergetyczną źródeł odnawialnych. W ramach aktywności zawodowej rozwija współpracę jednostek naukowych z przemysłem, w czym widzi możliwość rozwoju konkurencyjności polskich firm. 
Dr inż. Szymon Piasecki ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, z którym jest stale związany w ramach prowadzonej działalności naukowej. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w firmach APS Energia S.A., Zakład Energoelektroniki TWERD Sp. z o.o. i obecnie w Apator S.A. W trakcie dotychczasowej pracy zawodowej, poza umiejętnościami badawczymi sukcesywnie rozwija kompetencje i doświadczenie w obszarze budowania relacji biznesowych, zarządzania zespołami badawczymi oraz prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych. 

Szymon Witoszek – optoelektronik i technolog. Z branżą fotowoltaiczną związany od ponad dekady, absolwent Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Specjalista z zakresu struktur półprzewodnikowych i przekształtników energoelektronicznych. Wykładowca i trener Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki oraz Akademii Energii Fundacji im. Lesława A. Pagi, autor programów szkoleniowych m.in. w firmach Emiter Net, Fronius Polska, Huawei CEE&Nordic, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszanie Rozwoju Fotowoltaiki, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, szef grupy roboczej ds. Wymagań Technicznych PSFi, ekspert grupy Cable-pooling Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Przyszłość morskiej energetyki wiatrowej

Paweł Wróbel – Dyrektor Zarządzający BalticWind.EU. Specjalizuje się w unijnej polityce energetycznej, klimatycznej i środowiskowej. Założyciel i szef „Gate Brussels”. W latach 2015-2018 pracował jako Dyrektor PKEE w Brukseli reprezentując polski sektor elektroenergetyczny. Wcześniej przez pięć lat pracował w dwóch gabinetach członków Komisji Europejskiej ds. budżetu UE. Uczestniczył w pracach i negocjacjach wielu unijnych regulacji tworzących ramy prawne dla transformacji energetycznej. Autor szeregu analiz i raportów z zakresu regulacji unijnych. Członek Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu przy Forum Energii i RAP.

Aleksandra Jampolska

Senior Stakeholder Manager w Ocean Winds, z doświadczeniem w zakresie public affairs, ESG, komunikacji społecznej oraz korporacyjnej. Specjalizuje się w budowaniu strategii zaangażowania interesariuszy dużych projektów infrastrukturalnych. Od 15 lat związana z branżą energetyczną (offshore wind, PV) oraz oil&gas (Terminal LNG w Świnoujściu) oraz fintech (Revolut). Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzania w przemyśle naftowo-gazowniczym na AGH w Krakowie.

Kamil Kobyliński

Kamil Kobyliński

Doświadczony ekspert i lider w sektorze transformacji energetycznej. Od 20 lat związany z polską i europejską energetyką.

Posiada międzynarodowe i krajowe doświadczenie w rozwoju i realizacji projektów transformacji energetycznej, pracując wcześniej dla takich firm jak Vattenfall, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownicze PGNiG, Tauron, GE Power, PGE, EdP Renewables i TotalEnergiess. Specjalizuje się w zarządzaniu, doradztwie, rozwoju biznesu i zarządzaniu projektowym. Od 5 lat związany z biznesem morskiej energetyki wiatrowej.

Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, posiada również dyplom MBA uzyskany w Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Paweł Przybylski

Paweł Przybylski

Od 2017 roku Prezes Zarządu i Offshore Sales Director w Siemens Gamesa Renewable Energy w Polsce. Odpowiada za sprzedaż turbin wiatrowych do morskich farm wiatrowych w Polsce, Litwie i Estonii i na Łotwie.

Katarzyna Suchcicka

Katarzyna Suchcicka, Prezes OX2 w Polsce Od 15 lat związana z energetyką, a konkretniej z odnawialnymi źródłami energii. Absolwentka studiów inżynieryjnych za granicą i ekonomicznych w kraju. Posiada międzynarodowe doświadczenie w zarządzaniu i budowaniu efektywnych zespołów. Aktywnie uczestniczy w polskiej transformacji energetycznej.

Piotr Tomczyk

Piotr Tomczyk

Członek zarządu ENPROM, dyrektor ds. przygotowania inwestycji i marketingu. Odpowiada za proces ofertowania i pozyskiwania nowych kontraktów, a przede wszystkim współtworzy rozwiązania zapewniające skuteczność prowadzenia i realizacji projektów. Dba, by inwestycje klientów ENPROMu były realizowane efektywnie, bezpiecznie i przy wykorzystaniu najlepszych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych.

Ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Ma za sobą dwie dekady doświadczenia w branży budownictwa elektroenergetycznego. Praktyczne doświadczenia zdobywał w roli kierownika nadzorującego projekty zarówno w Polsce, jak i za granicą, a od dziesięciu lat zarządza realizacją kontraktów jako dyrektor w ENPROM.

Round Tables: Nowy Rząd, nowa polityka energetyczna Polski

Klaudia Lorent

Klaudia Lorent zajmuje się doradztwem prawnym w zakresie przeprowadzania transakcji na rzecz klientów z sektora odnawialnych źródeł energii. W swojej praktyce skupia się na strukturyzacji transakcji dotyczących projektów farm wiatrowych, fotowoltaicznych, magazynów energii, biogazowni jak również projektów hybrydowych. Doradzała przedsiębiorstwom energetycznym i funduszom inwestycyjnym w transakcjach sprzedaży, nabycia i rozwoju projektów OZE – zarówno w formule share, jak i asset deal. Świadczy kompleksowe doradztwo transakcyjne w zakresie projektów będących na wczesnym etapie rozwoju (brown- oraz greenfield), gotowych do budowy, jak również projektów operacyjnych. Ponadto, Klaudia wspierała klientów w negocjowaniu długoterminowych ramowych umów o współpracy (tzw. joint venture) dotyczących realizacji inwestycji z sektora OZE. 

Mateusz Brandt

Mateusz Brandt – Manager Sprzedaży, doradca i ekspert energetyczny, związany z branżą od 14 lat. Ukończył Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Ekonomiczny na kierunkach Zarządzania i Marketingu oraz Zarządzania i Inżynierii Produkcji, a także MBA Górnictwo i Energetyka i DBA Energetyka na Collegium Humanum. W ciągu kariery zawodowej pracował dla takich firm, jak: RWE Polska SA, PKP Energetyka SA, ENEA SA, Green SA czy Tauron Sprzedaż. Współpracował z uznanymi markami na rynku, jak EMS Polska, ZE PAK czy POLENERGIA. Obecnie Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Doradztwa Energetycznego oraz fundator Fundacji Doradztwa Energetycznego. Specjalizuje się w doradztwie dużym klientom biznesowym. Jest Audytorem Energetycznym, Audytorem Energetycznym Przedsiębiorstw, Audytorem ISO 50001 i dyplomowanym Trenerem Sprzedaży. Popularyzator wiedzy o rynku energii. Autor bloga Doradca Energetyczny na MPolska24, twórca kanału Instytutu Doradztwa Energetycznego na YouTube i Twitterze. Czasem udziela wypowiedzi dla branżowych mediów. Jak sam mówi: „W wolnych chwilach dealuje dobrą energią”. 

Paweł Makaruk, Senior Origination Manager w Zespole Origination w Respect Energy, Adwokat w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. 

Paweł Makaruk zajmuje stanowisko Senior Origination Manager w Zespole Origination w Respect Energy, a także adwokatem w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy jest odpowiedzialny za negocjowanie i zawieranie umów na zakup energii elektrycznej, planowanie operacji i działań zespołu, a także dbanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami. Przed dołączeniem do Respect Energy, zdobywał doświadczenie w zespołach energetycznych w międzynarodowych renomowanych kancelariach prawnych, w szczególności zajmując się energetyką odnawialną, doradztwem przy realizacji projektów OZE, a także ich nabywaniem lub sprzedażą. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie prawa energetycznego, a także kwestii finansowych, środowiskowych oraz nieruchomościowych związanych z rynkiem energii. 

Piotr Sokołowski

Piotr Sokołowski

Członek Zarządu i Szef obszaru Sprzedaży w P&Q, czołowego wykonawcy w branży OZE. Piotr odpowiada ze działalność handlową spółki oraz zapełnienie portfela zleceń. Z branżą energetyczną związany od ponad 10 lat. Doświadczenie zdobywał podczas realizacji inwestycji z zakresu energetyki zawodowej i odnawialnej na różnych stanowiskach począwszy od inżyniera budowy po kierownika kontraktu oraz Szefa obszaru.

Round Tables: Nic o nas bez nas – głos społeczeństwa przy procesach inwestycyjnych OZE

Daniel Mackiewicz

Daniel Mackiewicz

Dyrektor PR i Marketingu ONDE SA. Od kilkunastu lat specjalizuje się w komunikacji i PR, strategiach wizerunkowych i produktowych, a także marketingu dla branży budowlanej, energetycznej, czy przemysłowej.
Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Szkoły Głównej Handlowej w obszarze marketingu, socjologii i komunikacji.

Magdalena Klera-Nowopolska

Magdalena Klera-Nowopolska

Doktor nauk rolniczych w zakresie kształtowania środowiska. Od czasów studenckich współpracuje z organizacjami społecznymi, działając na rzecz ochrony środowiska i szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. Od 15 lat związana z sektorem OZE. Przez wiele lat kierowała Działem Środowiska i Rozwoju Inwestycji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej. Angażuje się w promocję i popularyzację lądowej i morskiej energetyki wiatrowej oraz dialog społeczny wokół ich oddziaływania na środowisko. Od 2022 r. wykłada ochronę środowiska w energetyce na Politechnice Morskiej w Szczecinie. W Sevivon sp. z o.o. jako koordynatorka projektów wspiera zespół rozwijający nowe źródła zielonej energii na Pomorzu Zachodnim.

Paweł Maciejewski

Head of Development Poland w Eolus Poland.

Od przeszło 20 lat związany z energetyką odnawialną, pasjonat, specjalizujący się w projektach pozyskiwania energii z wiatru i słońca. Podstawą jego pracy przy projektach OZE jest dialog ze wszystkimi uczestnikami procesu rozwoju projektu a przede wszystkim z lokalną społecznością. Ogromny nacisk kładzie właśnie na uwzględnianie otrzymanych uwag i sugestii, aby tworzyć projekty jak najbardziej dopasowane do przestrzeni i współistniejące z jej mieszkańcami.

Jacek Miciński – właściciel i prezes zarządu Forward PR, praktyk public relations od 2005 r. Ceniony ekspert w obszarach komunikacji korporacyjnej, konsultacji i konfliktach społecznych. Specjalizuje się w doradztwie firmom z sektora energetycznego. Wspiera klientów w realizacji wielkoskalowych, trudnych społecznie inwestycji takich jak linie elektroenergetyczne, lądowe i morskie farmy wiatrowe, gazociągi, ropociągi, czy instalacje termicznego przetwarzania odpadów. Doradza organizacjom w warunkach zagrożenia reputacji i konfliktu. Prowadzi zajęcia z komunikacji i public relations m.in. na Politechnice Gdańskiej.

Joanna Zając

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze komunikacji w sektorze energetycznym, zdobyte m.in. w PGE oraz spółce realizującej projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (PGE EJ1). Od 5 lat zarządza zespołem odpowiedzialnym w PSE za komunikację projektów inwestycyjnych, w tym uzgodnienia lokalizacji inwestycji z samorządami, lokalnymi społecznościami oraz innymi kluczowymi interesariuszami.

Warsztaty: Hybrydowe instalacje OZE w praktyce

Michał Giżewski

Michał Giżewski w swojej praktyce skupia się na aspektach regulacyjnych sektora energetycznego, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii, w tym w zakresie systemów wsparcia, przyłączania do sieci, a także procesu inwestycyjnego obejmującego infrastrukturę energetyczną.

Michał prowadzi badania due diligence projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, a także postępowania przed Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, w szczególności spory dot. odmowy przyłączenia do sieci, postępowania dot. udzielenia koncesji oraz nakładania kar na przedsiębiorstwa energetyczne.

Mateusz Koszel

Mateusz Koszel posiada ponad 11 lat doświadczenia w doradztwie na rzecz sektora energetycznego. Specjalizuje się w transakcjach dotyczących projektów związanych z energią odnawialną w Polsce, takich jak farmy fotowoltaiczne, lądowe i morskie farmy wiatrowe, instalacje magazynowania energii elektrycznej. Mateusz wspiera klientów w kwestiach regulacyjnych dotyczących projektów OZE, systemów wsparcia, rynku mocy, koncesji oraz zgodności działalności przedsiębiorstw energetycznych z polskim prawem. Posiada dogłębną wiedzę na temat kwestii regulacyjnych i wyzwań związanych z prawem energetycznym. Mateusz posiada doświadczenie w reprezentowaniu przedsiębiorstw w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przed Ministrem Energii, Prezesem URE, KNF oraz Towarową Giełdą Energii. Mateusz jest współautorem “Prawo energetyczne. Efektywność energetyczna. Komentarz, tom I i II”, wydanej przez wydawnictwo C.H.Beck (2023). 

Warsztaty: ESG – nowe obowiązki dla przedsiębiorstw energetycznych

Rafał Staśkiewicz, Product Manager odpowiedzialny za koordynowanie rozwiązań związanych z ESG. Przedstawiciel Ekovoltis w Towarzystwie Obrotu Energią oraz Izbie Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii. Wcześniej związany z Towarową Giełdą Energii jako ekspert zaangażowany we wdrażanie giełdowych rozwiązań dla sektora OZE, a także w prowadzenie warsztatów oraz konferencji związanych z szerokorozumianym rynkiem energii i transformacją energetyczną. Doświadczenie zdobywał także jako analityk w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii zaangażowany w prace nad stworzeniem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). 

Marta Wrembel – Wiceprezeska ESG Impact Network, CEO firmy szkoleniowo-doradczej Responsible Business Solutions. Przygotowuje strategie zrównoważonego rozwoju, zajmuje się doradztwem oraz szkoleniami z zakresu ESG. Prowadzi i nadzoruje procesy raportowania niefinansowego. Wdraża systemy zarządzania jakością w organizacjach. Posiada doświadczenie w branżach finansowej, FMCG, automotive, poligrafii, badawczo-rozwojowej, usługowej, chemicznych źródeł prądu, budowlanej, meblowej, wojskowej. Jest członkinią Polskiego Komitetu Technicznego przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, członkinią grupy roboczej ds. należytej staranności Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, audytorką wiodącą ISO 9001, audytorką BRC oraz IFS.

Czy Polska potrzebuje energetyki jądrowej?

Wojciech Wrochna LL.M., Partner, Szef Grupy Praktyk Energetyka, Infrastruktura i Środowisko w Kochański & Partneres. Specjalizuje się w prawie europejskim ze szczególnym uwzględnieniem problematyki prawa konkurencji (w tym pomocy publicznej i regulacji sektorowej) oraz obsłudze inwestycji i transakcji podmiotów działających na rynkach regulowanych. Posiada doświadczenie w pracy w instytucjach europejskich, jak również w instytucjach rządowych. Wielokrotnie reprezentował Rząd RP przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu oraz Komisją Europejską w sprawach dotyczących naruszenia przez Polskę zobowiązań wynikających z prawa UE. Prowadził postępowania przed Komisją Europejską w temacie notyfikacji projektów pomocy publicznej, w tym projektów współfinansowanych w ramach funduszy UE, oraz projektów M&A. Pracował również jako doradca polskich spółek energetycznych PGE EJ1 (GK PGE) oraz PSE SA, gdzie zajmował się regulacją sektora energii, prawem UE, oraz kwestiami pomocy publicznej (kontrakt różnicowy, rynek mocy). Posiada unikatowe doświadczenie dot. realizacji projektów jądrowych. 

dr Łukasz Młynarkiewicz 

Menadżer, doktor nauk prawnych, radca prawny oraz wykładowca akademicki. W okresie od grudnia 2022 do lutego 2024 Wiceprezes Zarządu Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. (p.o. Prezesa Zarządu: marzec-sierpień 2023). Prezes Państwowej Agencji Atomistyki (od września 2019 do grudnia 2022) oraz pierwszy Zastępca Gubernatora RP w Radzie Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (2020-2022). Pełnił także funkcje przedstawiciela RP w: Europejskiej Grupie Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSREG), Komitecie ds. Działalności Dozoru Jądrowego Agencji Energii Jądrowej (NEA/OECD), Grupie Szefów Europejskich Urzędów Dozoru Radiologicznego (HERCA) oraz Zachodnioeuropejskim Stowarzyszeniu Regulatorów Jądrowych (WENRA). W latach 2017-2019 Dyrektor Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Energii Jądrowej (INLA). 

Tomasz Nowacki

Tomasz Nowacki

Dr nauk prawnych, radca prawny. Praktyk w zakresie jądrowej legislacji, regulacji i litygacji z 15-letnim doświadczeniem. Adiunkt w Instytucie Prawa i Administracji Uniwersytetu Słupskiego oraz Kierownik Zakładu Prawa Energii Jądrowej i Ochrony Środowiska w tymże instytucie.

Damian Ołdziejewski

Członek Zarządu i Szef obszaru Doradztwa w P&Q, czołowego wykonawcy w branży OZE. Damian odpowiada ze działalność projektową oraz doradczą spółki oraz zapewnia sparcie techniczne na każdy etapie realizacji kontraktu. Z branżą energetyczną związany od niemal od początku swojej kariery zawodowej. Doświadczenie zawodowe zdobywał rozpoczynając pracę od elektromontera poznając po drodze wszystkie tajniki pracy zawodowej.

dr Dawid Piekarz, ekspert ds. transformacji energetycznej Orlen Synthos Green Energy. Doktor z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz AFIBW Vistula. Wcześniej pracował jako konsultant z zakresu energetyki i strategii, był także wiceprezesem Instytutu Staszica. Przez lata związany z branżą paliwowo – energetyczną m.in. PKN Orlen oraz administracją publiczną (MF, UKE).

Adam Rajewski

Inżynier, specjalista z zakresu energetyki z kilkunastoletnią praktyką zawodową w środowisku międzynarodowym i krajowym. Aktualnie dyrektor ds. operacyjnych w Nuclear PL, pierwszej polskiej spółce doradczej dedykowanej sektorowi energetyki jądrowej. Poza działalnością biznesową pracuje jako nauczyciel akademicki w Politechnice Warszawskiej oraz wykładowca szeregu studiów podyplomowych, m.in. w Szkole Głównej Handlowej. Od lat zaangażowany w działania edukacyjne i popularyzatorskie w zakresie energetyki, w szczególności jądrowej.

Back to the future – jak zmiany prawne z 2023 roku wpływają na sektor energetyczny?

Łukasz Jankowski

Head of Origination

Radca prawny z piętnastoletnim doświadczeniem w doradztwie dla sektora energetycznego. Był partnerem w DLA Piper oraz Eversheds Sutherland, gdzie kierował praktykami prawa energetycznego oraz szefem obsługi prawnej RWE w Polsce (obecnie Eon).

Doradzał przy projektach dla spółek obrotu, operatorów systemów oraz wytwórców energii elektrycznej. Prowadził sprawy regulacyjne we wszystkich instancjach, od postępowań administracyjnych przed Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki i Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po reprezentację spółek energetycznych przed Sądem Najwyższym. Pracował dla wiodących spółek sektora, w tym w projektach dotyczących regulacji europejskich, takich jak REMIT, MiFID II, EMiR, MAD i MAR. Od 2016 roku nieprzerwanie jest rekomendowanym prawnikiem przez ranking The Legal 500 EMEA w dziedzinie „Energetyka i Zasoby Naturalne”. W ostatnich latach uczestniczył w projektach OZE o łącznej mocy ponad 12GW.

Krzysztof Celiński to doświadczony prawnik, którego domeną jest kompleksowa obsługa prawna podmiotów działających w branży energetycznej. Swoją bogatą wiedzę i praktyczne umiejętności wykorzystuje do wspierania Klientów na każdym etapie realizacji projektów energetycznych, począwszy od negocjowania umów i kontraktów dotyczących dostaw i robót budowlanych, poprzez uzyskiwanie decyzji administracyjnych w zakresie posadowienia inwestycji, aż po wsparcie procesów sprzedaży energii.Specjalizuje się również w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów z branży energetycznej w tym Ekovoltis sp. z o.o. (e2V)Wieloletnie doświadczenie zdobył, współpracując z największymi spółkami w Polsce w zakresie dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej. Jest autorem publikacji z zakresu prawa energetycznego i regularnie dzieli się swoją wiedzą jako prelegent na konferencjach i szkoleniach branżowych.

Holger Gallas – absolwent nauk społecznych, ekonomii i politologii na uniwersytecie w Getyndze oraz studiów podyplomowych z zakresu OZE w Warszawie. Jest jednym z najbardziej doświadczonych menedżerów projektów OZE w Polsce: w ciągu 15 lat sfinalizował – od etapu greenfield do oddania inwestycji pod klucz – budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy niemal 300 MW. Kierował rozwojem i realizacją inwestycji Jasna, jednej z największych farm wiatrowych w Polsce, o łącznej mocy 132 MW. Od 2022 jest członkiem zarządu Sevivon sp. z o.o. odpowiedzialnym m.in. za rozwój nowych projektów. 

Marta Masternak

Zdzisław Muras – dr nauk prawnych, radca prawny, dyrektor Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporów w URE, wieloletni praktyk z zakresu prawa energetycznego, reprezentujący Prezesa URE zarówno przed krajowymi oraz unijnymi sądami wszystkich instancji, jak i w trakcie procesu legislacyjnego; doświadczony wykładowca, autor licznych publikacji naukowych, w tym komentarzy, monografii, artykułów i glos. 

Natalia Plaskiewicz

Natalia Plaskiewicz

Agnieszka Raczyńska vel Wasiluk, radczyni prawna, Legal Counsel w Eolus Poland spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej deweloperów projektów OZE, począwszy od negocjowania procesu zabezpieczenia praw do nieruchomości, uzyskiwania decyzji administracyjnych, wsparcia procedury udziału w aukcjach OZE, doradzania w procesie budowy inwestycji, aż do momentu przekazania projektu inwestorowi końcowemu. Prowadziła szereg procesów akwizycyjnych projektów fotowoltaicznych, wiatrowych oraz spółek, które rozwijają takie projekty. Uczestniczy w działaniach grup roboczych realizujących zadania w zakresie kształtowania procesów legislacyjnych w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Oskar Waluśkiewicz

Oskar Waluśkiewicz ma ponad 18-letnie doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorstw z sektora energetycznego w zakresie transakcji, projektów inwestycyjnych i kwestii regulacyjnych, zarówno przy dużych, złożonych projektach, jak i w codziennej działalności operacyjnej. 

 Uczestniczył w pracach legislacyjnych dotyczących kluczowych regulacji rynku energetycznego, wspierając różne organizacje tego sektora, a także pełnił funkcję arbitra w sporach energetycznych dotyczących projektów z zakresu energetyki odnawialnej. 

 Oskar od ponad 13 lat jest rekomendowany przez prestiżowe rankingi prawnicze, takie jak Chambers & Partners, Legal 500 i IFLR 1000, jako jeden z wiodących prawników w dziedzinie energetyki w Polsce, ciesząc się szczególną renomą w sektorze odnawialnych źródeł energii. 

Ślad węglowy w przemyśle energochłonnym

Marta Wierzbowska-Kujda – sozolog, jedna z pierwszych w Polsce dziennikarek klimatycznych, redaktor naczelna branżowego dziennika internetowego Teraz Środowisko. Przygląda się różnym wątkom zielonej transformacji, szukając powiązań między branżą energetyczną, komunalną a działaniami odpowiedzialnego biznesu. Ochronę środowiska postrzega jako system naczyń połączonych. Wykształcenie tematyczne zdobyła w czasie Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim oraz pod okiem redakcji francuskiego dziennika Actu-Environnement. W dyskusjach ceni utylitarność i budowanie wartości dla odbiorcy. Podobnie postrzega rolę artykułów, których tworzenie traktuje nie tylko jako pracę, ale i pasję.

Magdalena Gazda-Grzywacz

Magdalena Gazda-Grzywacz

Reprezentująca dyscyplinę inżynierii chemicznej posiada doświadczenie praktyczne i merytoryczne w ocenach środowiskowych śladu węglowego, wodnego oraz analizy LCA – dla przemysłu energochłonnego, spożywczego oraz organizacji. Jest członkinią zespołu i wykonawczynią analiz śladu węglowego dla Polskiego Klastra CCUS, przemysłu wapienniczego oraz cementowni. Zajmuje się kwestiami zrównoważonego rozwoju ESG, a zwłaszcza aspektów Europejskiej dyrektywy CSRD oraz CSDDD i raportowania ESRS z tym związanego. Jest członkinią zespołów dokonujących raportowania ESRS w przemyśle elektronicznym i energochłonnym. Uczestniczka studiów podyplomowych ESG – Menedżer ESG. Realizuje zajęcia z przedmiotów środowiskowych na studiach podyplomowych w AGH “Nowoczesne Koksownictwo”

Grzegorz Krechowiecki – absolwent Inżynierii Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracownik Stowarzyszenia Producentów Cementu od 20 lat. Specjalizacja, ochrona środowiska w przemyśle. Członek zespołu ds. emisji CO2 oraz zmian klimatu w Europejskim Stowarzyszeniu Przemysłu Cementowego – CEMBUREAU. 

Jakub Kupecki

prof. dr hab. inż. Jakub Kupecki
Dyrektor Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Centrum Technologii Wodorowych IEN-PIB.
Kierownik i wykonawca prac w ponad 60 projektach związanych z energetyką, w tym technologiami wodorowymi, finansowanych przez KE, NCBR, NCN, MNiSW/MEiN, NFOŚiGW, Europejską Agencję Kosmiczną, DoE i DoS USA oraz bezpośrednio przez przemysł. Uczestniczył w realizacji projektów dot. reaktorów jądrowych w Polsce (IEN-PIB, NCBJ) i Szwecji (KTH). Od 2017 Visiting Professor w National Fuel Cell Research Center, University of California, Irvine w USA.
Autor i współautor kilkudziesięciu ekspertyz na rzecz przemysłu i administracji publicznej, ponad 250 publikacji i wystąpień konferencyjnych, 7 patentów i zgłoszeń patentowych, w większości skomercjalizowanych wynalazków. Dwukrotny stypendysta Komisji Fulbrighta i NAWA. Laureat nagród za działalność badawczą i naukową, w tym nagród Siemensa i Nernsta.

Rafał Staśkiewicz, Product Manager odpowiedzialny za koordynowanie rozwiązań związanych z ESG. Przedstawiciel Ekovoltis w Towarzystwie Obrotu Energią oraz Izbie Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii. Wcześniej związany z Towarową Giełdą Energii jako ekspert zaangażowany we wdrażanie giełdowych rozwiązań dla sektora OZE, a także w prowadzenie warsztatów oraz konferencji związanych z szerokorozumianym rynkiem energii i transformacją energetyczną. Doświadczenie zdobywał także jako analityk w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii zaangażowany w prace nad stworzeniem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). 

Beata Superson-Polowiec

Radca prawny, wspólniczka Polowiec i Wspolnicy, kancelarii rekomendowanej w dziedzinie Energia i Zasoby Naturalne. Współzałożycielka Enim Institute, Członek Zarządu Hydrogen Poland, wykładowca WSZiB, mentorka Fundacji Women in Law i członek Stowarzyszenia Prawników Prawa Energetycznego. Ekspert w dziedzinie energii i paliw, w obszarze przemysłu energochłonnego i niskoemisyjnej transformacji.

Doradca i negocjator w wielu kluczowych projektach. Wdrażała na rynek polski innowacyjne rozwiązania i modele biznesowe. Posiada bogate doświadczenie legislacyjne i regulacyjne w tym z zakresu oceny ryzyk.

Laureatka rankingu Forbes „25 prawniczek w biznesie”, które mają znaczący wpływ na biznes.

Autorka wielu opinii prawnych jak również publikacji oraz ekspertyz. Współpracuje z wieloma organizacjami branżowymi.

Wojciech Zalewski

Wojciech posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie wspierania w szczególności sektora energochłonnego w obszarze międzynarodowej konkurencyjności, stosowania unijnych środków ochrony handlu, regulacji związanych z Green Deal czy zwalczania szarej strefy. Wspiera klientów na różnych etapach procesu legislacyjnego zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym.

Ponadto, Wojciech zajmuje się opracowywaniem przekrojowych analiz sektorowych.

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 13175). Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunku Finanse i Rachunkowość.

Specjalne Strefy Energetyczne – oddech dla sieci czy szansa dla przemysłu?

dr Magdalena Krawczyk

Doktor nauk prawnych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Adwokat utytułowana w konkursie Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra. Autorka monografii pt. „Ochrona prawna procesów biznesowych w prawie własności intelektualnej”, wyd. C.H.Beck 2023. Specjalizuje się w doradztwie prawnym na rzecz przemysłu, wspierając klientów swoim bogatym doświadczeniem z zakresu doradztwa regulacyjnego, jak i dispute resolution. Ekspert Centrum Badawczego Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dwukrotna stypendystka konkursu dla młodych naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka w konkursie Urzędu Patentowego RP na najlepszą pracę naukową, laureatka Konkursu Arbitrażowego Lewiatan. Absolwentka studiów doktoranckich oraz The International Business and Trade Law Program organizowanego we współpracy z The Catholic University of America w Waszyngtonie. Autorka publikacji naukowych i artykułów w prasie specjalistycznej, publicystka prawnicza.

Jacek Formela – radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 2012-2014 odbywał aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku, od 2015 r dyrektor działu inwestycji strefowych w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.; współautor pierwszego w Polsce komentarza do ustawy o wspieraniu nowych inwestycji wydanego przez C.H. Beck; w PSSE odpowiada za obsługę prawną inwestorów ubiegających się o wsparcie, pozyskiwania nowych inwestycji oraz obszar szkolnictwa branżowego 

Paulina Grądzik

Paulina Grądzik – ekspertka Konfederacji Lewiatan ds. energetyki i legislacji. Autorka licznych artykułów i publikacji o tematyce energetycznej. Doświadczenie zdobywała zarówno w kancelariach prawnych, jak i w administracji publicznej, jako specjalistka ds. regulacji w Departamencie Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Swoją wiedzę i umiejętności pogłębiała podczas studiów oraz szkoleń zagranicznych i krajowych.

Posiada szerokie doświadczenie w przygotowywaniu projektów aktów prawnych i propozycji legislacyjnych. Specjalizuje się w tematyce z zakresu sektora elektroenergetycznego.

Michał Kempa

Michał Kempa, doktor ekonomii, od 8 lat manager w EY Polska, w zespole doradztwa regulacyjnego. Wcześniej 7 lat doświadczenia w administracji publicznej w analizach ekonomicznych oraz ocenie skutków regulacji. Pracował przy wdrażaniu regulacji energetycznych w tym aukcyjnego systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii. W EY wspiera klientów sektora energochłonnego (w szczególności hutnictwa) przy kwestiach regulacyjnych związanych z zieloną transformacją, energią elektryczną i programami wsparcia oraz przy analizach rynku energii elektrycznej w Polsce i Unii Europejskiej.

Marcelina Pilszyk

Magistra inżynierka energetyki, absolwentka Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Starsza analityczka rynku energetycznego w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Doświadczenie w branży zdobywała w sektorze publicznym i prywatnym. Jest autorką wielu analiz i raportów dot. transformacji energetycznej w Polsce m.in. „Koszty braku dekarbonizacji gospodarki”, „Scenariusze polskiego miksu energetycznego 2040”. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół kwestii polityki energetycznej Unii Europejskiej i transformacji energetycznej. 

Tomasz Szymczyk

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, menadżer z wieloletnim doświadczeniem, który przez ostatnie 12 lat prowadzi działania na rynku energetycznym. W karierze zawodowej zyskiwał doświadczenie w tworzeniu i zarządzaniu zespołami w zakresie rozwoju spółek. Wszelkie aktywności związane z rozwojem wewnętrznym, biznesowym oraz zdobywaniem nowych rynków są dla niego codziennością pracy. Ze spółką ENPROM związany jest od 2019 roku, gdzie odpowiada za działalność operacyjną w nowych obszarach, przede wszystkim w zakresie tzw. zielonej energii. Po godzinach wielki pasjonat sportu.

Kierunki dekarbonizacji sektora energetycznego

Bartłomiej Derski

Absolwent prawa i ekonomii. Kształcił się także na Politechnice Warszawskiej i Polskiej Akademii Nauk. Współtwórca WysokieNapiecie.pl. Od 15 lat pisze o sektorze energetycznym. Nominowany do Grand Press Economy, laureat kilkunastu nagród dziennikarskich, w tym przyznawanej przez NBP najwybitniejszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju. Współautor „Wieku energetyków”, opisującego historię rozwoju polskiej energetyki i uznanego przez Dziennik Gazetę Prawną za jedną z najlepszych książek ekonomicznych roku. 

Julita Jaworowska-Kałużna

Radczyni Prawna, Prokurentka w VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o.o. Założycielka JK-Kancelaria, która koncentruje się głównie na wsparciu i doradztwie prawno – podatkowym inwestycji wodorowych. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie w sektorze odnawialnych źródeł energii, zarówno na etapie rozwoju projektów, jak i ich realizacji i eksploatacji. Wspiera prawnie procesy akwizycji spółek celowych branży OZE. Obok prawa energetycznego i budowlanego, specjalizuje się we wdrażaniu procesów compliance.

Żaneta Kłostowska – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, przez wiele lat związana z uczelnią oraz Polską Akademią Nauk. Doświadczenie zdobywała w licznych krajowych i międzynarodowych projektach badawczych. Autorka międzynarodowych publikacji naukowych, wielokrotna stypendystka. Dyrektorka Klastra Technologii Wodorowych. Ekspertka w międzynarodowych projektach Green Skills for Hydrogen, HyPOP, H2Global, H2Excellence. Inicjatorka pierwszej w skali kraju Międzysektorowej Grupy Roboczej Offshore2Hydrogen – której celem jest wstępne wypracowanie ram regulacyjnych poprzez dialog sektora wodorowego i offshore pod produkcję zielonego wodoru z energii pochodzącej z morskich farm wiatrowych.
Autorka programów szkoleniowych z zakresu gospodarki wodorowej. Członkini Woman in Green Hydrogen. Współautorka popularnego podcastu “Uwaga Wodór”, podnoszącego świadomość społeczną na temat znaczenia wodoru i energii odnawialnej w transformacji energetycznej. Redaktorka naczelna portalu HydrogenPolska.biz

Konrad Kubiak – inżynier chemik z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze rozwoju rynku i infrastruktury gazowej w Polsce. Ukończył studia podyplomowe z zakresu gazownictwa, zawodowo zajmując się między innymi analizami techniczno-ekonomicznymi oraz koncepcjami i strategiami rozwoju infrastruktury gazowniczej zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. W Sevivon sp. z o.o. jako menedżer ds. projektów wodorowych rozwija możliwości i kompetencje firmy w zakresie produkcji odnawialnego wodoru z OZE. 

Bartosz Łabich

Bartosz Łabich

Specjalista ds. sprzedaży samochodów nowych BMW

Round Tables: Nowe rozwiązania dla przedsiębiorców w ujęciu praktycznym

Karolina Chról

Członkini Stowarzyszenia “Z energią o prawie”, doktorantka na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, aplikantka adwokacka w ORA w Warszawie, prawnik w dziale doradztwa regulacyjnego w EY Law, autorka publikacji naukowych i branżowych, jak również referatów na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych. Szczególnie zainteresowana prawem energetycznym, OZE i prawem środowiskowym, w szczególności obywatelskimi społecznościami energetycznymi, ETS i samorządem terytorialnym. 

Tomasz Cieszewski

Współzałożyciel MEITILL Solutions, firmy badawczo – inżynierskiej skupiającej się na rozwoju rynku gospodarki wodorowej. Absolwent Cranfield University i Politechniki Śląskiej. Pracując nad bezpieczeństwem i efektywnością wykorzystania baterii dla napędu elektromobilności w centrum inżyniersko-testowym Jaguar Land Rover, zdobył doświadczenie w przygotowaniu i prowadzeniu testów, analizy danych i rozwoju technologii. Od października 2020 jako inżynier zajmował się kontaktem z wiodącymi dostawcami technologii wodorowych, przygotowywaniem koncepcji technologicznych oraz wsparciem w pozyskiwaniu nowych projektów dla firmy SBB Energy. Jako technolog brał czynny udział w realizacji projektów wodorowych w Polsce w tym m.in. kogeneracji napędzanej zielonym wodorem z 5MW elektrolizera oraz pilotażowej instalacji wodorowego magazynu energii, zdobywając szczegółową wiedzę techniczną z zakresu instalacji do produkcji, magazynowania oraz wykorzystania wodoru na cele energetyczne oraz transportu.

Tomasz Guzowski

Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, OX2 Polska

Absolwent studiów na Wydziale Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza oraz Wyceny Nieruchomości Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Z branżą energetyki wiatrowej związany od 2003 roku. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu rozwojem lądowych projektów wiatrowych zarówno dla deweloperów realizujących inwestycje dla inwestorów końcowych, jak i firm posiadających w portfelu projekty operujące. Aktywnie uczestniczy w działaniach grup roboczych realizujących zadania w zakresie kształtowania procesów legislacyjnych w obszarze energetyki wiatrowej. Od 2019 r. związany jest ze szwedzkim deweloperem oraz europejskim liderem energetyki wiatrowej OX2. W latach 2019 – 2023 zarządzał pracą zespołu ds. rozwoju oraz zakupu projektów wiatrowych w Polsce. Obecnie jako Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu odpowiada za rozwój działalności spółki zgodnie ze strategią, współpracę z kluczowymi partnerami, optymalizację posiadanego przez spółkę portfela projektów oraz zarządza pracą zespołu Business Development w Polsce.

Mateusz Koszel

Mateusz Koszel posiada ponad 11 lat doświadczenia w doradztwie na rzecz sektora energetycznego. Specjalizuje się w transakcjach dotyczących projektów związanych z energią odnawialną w Polsce, takich jak farmy fotowoltaiczne, lądowe i morskie farmy wiatrowe, instalacje magazynowania energii elektrycznej. Mateusz wspiera klientów w kwestiach regulacyjnych dotyczących projektów OZE, systemów wsparcia, rynku mocy, koncesji oraz zgodności działalności przedsiębiorstw energetycznych z polskim prawem. Posiada dogłębną wiedzę na temat kwestii regulacyjnych i wyzwań związanych z prawem energetycznym. Mateusz posiada doświadczenie w reprezentowaniu przedsiębiorstw w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przed Ministrem Energii, Prezesem URE, KNF oraz Towarową Giełdą Energii. Mateusz jest współautorem “Prawo energetyczne. Efektywność energetyczna. Komentarz, tom I i II”, wydanej przez wydawnictwo C.H.Beck (2023). 

Krzysztof Krukowski

Założyciel grupy Earth Energy oraz współtwórca spółek Krukowski Development oraz KSME – pioniera projektów magazynów energii w Polsce. Developer wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych, wiatrowych, magazynów Energii oraz Biogazu z 15-letnim stażem. Ekspert rynku OZE w zakresie rozwoju projektów i ich adaptacji do uwarunkowań rynkowych. Promotor ścieżki zielonej transformacji.

Round Tables: Finansowanie inwestycji oze

Adam Kościelniak

Jeden z najbardziej doświadczonych doradców finansowych i transakcyjnych w Polsce w obszarze energetyki odnawialnej. Obecnie Partner Zarządzający A-RES, butiku doradztwa finansowego, transakcyjnego i strategicznego dla Energetyki i Infrastruktury.

Specjalizuje się w M&A, pozyskiwaniu finansowania bankowego, wycenach przedsiębiorstw i budowie modeli finansowych.

Przed założeniem A-RES doświadczenie zdobywał w międzynarodowych firmach doradczych, gdzie był m.in. wicedyrektorem w jednej z wiodących firm z tzw. Wielkiej Czwórki, w zespole specjalizującym się inwestycjach w energetykę odnawialną i infrastrukturę. Doradzał przy transakcjach pozyskiwania finansowania oraz kupna/sprzedaży farm PV i wiatrowych na kwotę ponad 1 mld EUR oraz o łącznej mocy przeszło 1 GW mocy OZE.

Doktorant University of International Business and Economics w Pekinie. Absolwent SGH oraz UŁ. Kończy uzyskiwać międzynarodowe certyfikaty: ACCA i CFA ESG Investing. Aktywny inwestor.

Maciej Grzesiewski

Maciej Grzesiewski

Dyrektor Działu M&A w ONDE S.A. oraz Działu Inwestycji Kapitałowych w Erbud S.A.

Ekspert w zakresie strategii i finansów przedsiębiorstw. W branży energetyki odnawialnej działa od 2010 roku. Wcześniej pracował dla takich firm jak EY, gdzie doradzał klientom w zakresie akwizycji spółek oraz Polenergia, w której był odpowiedzialny za opracowanie i implementację strategii rozwoju, finansowanie projektów inwestycyjnych oraz działalność M&A.

Specjalizuje się w obszarze strategii i rozwoju biznesu, transakcjach M&A, pozyskiwaniu finansowania dłużnego oraz prowadzeniu projektów inwestycyjnych.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz członek CFA oraz ACCA.

Małgorzata Lipowska

Małgorzata Lipowska

Dyrektorka w Biurze Finansowania Strukturyzowanego BNP Paribas Bank Polska S.A.
Od początku kariery zawodowej związana z sektorem bankowym i finansowaniem korporacji, w m.in. Santander, Pekao oraz mBank. Duże doświadczenie w ocenie i procesowaniu bilateralnych oraz konsorcjalnych finansowań z zakresu project finance (w tym energetyka konwencjonalna i odnawialna), transakcji strukturyzowanych, mezzanine, dla sektora publicznego oraz branży nieruchomości komercyjnych. Aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej wspierając inwestorów w pozyskiwaniu finansowania w formule SLL (sustainability linked loans) oraz na elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.

Paweł Sobolak, Główny Doradca i Członek Zarządu w Assetin Sp. z o.o.
Wierzy, że kluczem do sukcesu projektu jest wiedza i partnerstwo. Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu znajduje pragmatyczne rozwiązania.
Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe, obejmujące doradztwo transakcyjne (M&A) oraz doradztwo i pośrednictwo OZE. Doradzał w transakcjach kapitałowych obejmujących grupy podmiotów o skonsolidowanych przychodach przekraczających 1 miliard PLN.
W Assetin tworzy prognozy finansowe na okres od 10 do 30 lat, z których korzystają inwestorzy m.in. z Polski, Niemiec i Litwy. Wsparł pozyskanie 7 mln PLN finansowania preferencyjnego i uzyskał 10% oszczędności na kosztach finansowania komercyjnego. Ponadto dotychczas brał udział w zabezpieczeniu cen energii dla portfela ponad 70MW umowami PPA w horyzoncie na 3-10 lat. Ponadto reprezentuje wytwórców energii, których łączny portfel wynosi 195MW. Nieprzerwanie od 2021 roku pozyskuje gwarancje pochodzenia dla 120 elektrowni PV.

Round Tables: Local content w morskiej energetyce wiatrowej

Joanna Derlikiewicz – adwokatka, Associate w Zespole Energetyki Odnawialnej kancelarii prawnej DWF Poland, alumna Fundacji im. Lesława Pagi, członkini Stowarzyszenia “Z energią o prawie”. Zajmuje się prawem administracyjnym w zakresie regulacji odnawialnych źródeł energii – energetyki wiatrowej na lądzie i morzu, fotowoltaiki czy niskoemisyjnego wodoru. Doradza w sprawach dotyczących kwestii środowiskowych, planowania przestrzennego i prawa budowlanego, przyłączeń do sieci i systemów wsparcia. 

Kamil Moskwik

Dominika Taranko

Dyrektor Zarządzająca i Wiceprezes Fundacji Wind Industry Hub, założonej przez istniejące od 1999 roku Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, największą organizację branżową w Polsce i członka WindEurope. Misją Wind Industry Hub jest rozwój silnego łańcucha dostaw dla sektora wiatrowego oraz wspieranie zaangażowania krajowego przemysłu w polskie i europejskie inwestycje wiatrowe. Dominika Taranko jest związana z rynkiem energii od 15 lat. W przeszłości pracowała w strukturach grupy kapitałowej ORLEN S.A., gdzie koncentrowała się na segmencie poszukiwania, rozpoznawania i wydobycia złóż węglowodorów. Następnie związana była z operatorem terminalu importowego LNG w Świnoujściu – spółką Polskie LNG, a także Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz fińską Grupą Fortum. Pełniła także funkcję Dyrektora Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, jednej z trzech największych organizacji biznesowych w Polsce.

Zuzanna Telep-Zdanowicz

Zuzanna Telep-Zdanowicz – Zastępca Dyrektora Zakładu Bydgoszcz ds. Handlu / TELE-FONIKA Kable S.A.
Absolwentka Technologii Chemicznej na Politechnice Poznańskiej oraz Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa na Politechnice Gdańskiej. Z branżą kablową związana od 8 lat, w tym czasie w firmie Tele-Fonika Kable pełniła funkcje związane z nadzorem procesu produkcyjnego, zarządzaniem projektami Offshore oraz sprzedażą kabli podmorskich oraz systemów wysokich napięć.

Piotr Tomczyk

Piotr Tomczyk

Członek zarządu ENPROM, dyrektor ds. przygotowania inwestycji i marketingu. Odpowiada za proces ofertowania i pozyskiwania nowych kontraktów, a przede wszystkim współtworzy rozwiązania zapewniające skuteczność prowadzenia i realizacji projektów. Dba, by inwestycje klientów ENPROMu były realizowane efektywnie, bezpiecznie i przy wykorzystaniu najlepszych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych.

Ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Ma za sobą dwie dekady doświadczenia w branży budownictwa elektroenergetycznego. Praktyczne doświadczenia zdobywał w roli kierownika nadzorującego projekty zarówno w Polsce, jak i za granicą, a od dziesięciu lat zarządza realizacją kontraktów jako dyrektor w ENPROM.

Warsztaty: Nowe zasady planowania przestrzennego

Filip Sokołowski

Filip Sokołowski

Urbanista z blisko 20-letnim doświadczeniem w zakresie sporządzania opracowań planistycznych, a także kilkuletnim doświadczeniem w procesie inwestycyjnym rozwoju projektów energetyki wiatrowej. Właściciel i główny projektant w UrbanConsulting, jednym z większych w kraju, prywatnych biur projektowych, działających w zakresie planowania przestrzennego i specjalizującym się w tematyce odnawialnych źródeł energii. Ekspert w zakresie praktycznego stosowania przepisów dotyczących lokalizacji instalacji OZE, autor kilkuset planów miejscowych, prelegent na licznych konferencjach branżowych, szkoleniowiec.