Kongres Energetyki Przyszłości

Prelegenci

Wojciech Wrochna

Wojciech Wrochna

Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Ministerstwo Przemysłu 

Prawnik i ekspert z zakresu energetyki. Specjalizuje się w prawie energetycznym, europejskim oraz europejskim prawie gospodarczym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień konkurencji i regulacji, w tym pomocy publicznej i kwestii regulacyjnych, a także inwestycji i transakcji pomiędzy podmiotami działającymi na rynkach regulowanych. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytety Śląskiego, gdzie skończył także studia doktoranckie. Ma dyplom ze specjalizacją z prawa Międzynarodowego, Europejskiego i Porównawczego Uniwersytetu Roberta Schumana w Strasburgu, studiował też w Międzynarodowym Instytucie Uniwersyteckim w Luksemburgu LL.M. in European Litigation. 

Wacław Gudowski

Wacław Gudowski

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Profesor fizyki neutronowej i fizyki reaktorów w Królewskim Instytucie Technologicznym – KTH, Sztokholm, Szwecja. Profesor w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Świerk. Doradca Orlen Synthos Green Energy ds Energetyki. Członek Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk Inżynieryjnych – IVA Ekspert w dziedzinie reaktorów jądrowych, w szczególności małych modułowych reaktorów. Ekspert w dziedzinie nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Autor ponad 100 szeroko cytowanych publikacji w dziedzinie reaktorów jądrowych, transmutacji odpadów radioaktywnych i rozpraszania neutronów. Autor podręcznika „Leadership for Safety in Nuclear Energy”. Dyrektor programu „Master Program in Nuclear Energy Technology” w Królewskim Instytucie Technologicznym – KTH oraz dyrektor europejskiego programu EMINE: ”European Master in Nuclear Energy”. Programy te wykształciły w latach 2007-2017 kilkuset magistrów energetyki jądrowej, w tym wielu absolwentów z Polski. 

Łukasz Tomaszewski

Łukasz Tomaszewski

Łukasz Tomaszewski od ponad 14 lat jest związany z odnawialnymi źródłami energii. Brał m.in. udział w przygotowaniu ustawy OZE i jej nowelizacji. Ma wieloletnie doświadczenie we współpracy międzynarodowej, szczególnie w obszarach gospodarczych i energetycznych. W latach 2010-2015 pracował w Ministerstwie Gospodarki w departamencie OZE. Następnie przeszedł do URE, w którym prowadził wydział aukcji OZE. W roku 2021 związał się z Polskim Funduszu Rozwoju gdzie wspierał procesy decyzyjne i uczestniczył w opracowaniu oferty finansowania pomostowego projektów OZE. W 2022 r. ponownie związał się z administracją i objął stanowisko zastępcy dyrektora departamentu OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, gdzie nadzorował m.in. sprawy dotyczące regulacji i mechanizmów wsparcia oraz współpracę międzynarodową. W maju 2023 został powołany na dyrektora tego departamentu.