Kongres Energetyki Przyszłości

Wojciech Wrochna

Prawnik i ekspert z zakresu energetyki. Specjalizuje się w prawie energetycznym, europejskim oraz europejskim prawie gospodarczym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień konkurencji i regulacji, w tym pomocy publicznej i kwestii regulacyjnych, a także inwestycji i transakcji pomiędzy podmiotami działającymi na rynkach regulowanych. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytety Śląskiego, gdzie skończył także studia doktoranckie. Ma dyplom ze specjalizacją z prawa Międzynarodowego, Europejskiego i Porównawczego Uniwersytetu Roberta Schumana w Strasburgu, studiował też w Międzynarodowym Instytucie Uniwersyteckim w Luksemburgu LL.M. in European Litigation. 

Grzegorz Onichimowski

Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu PSE S.A. Absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowego studium zarządzania firmą w Szkole Głównej Handlowej. Przedsiębiorca i menadżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetycznym i IT. Współtwórca i długoletni prezes (2002-2012) zarządu Towarowej Giełdy Energii. Konsultant w wielu firmach sektora energetycznego w Polsce, Europie i USA. W latach 2015-2019 tworzył rynek energii krajów Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu finansowanego przez 6 krajów GCC w regionalnym operatorze systemu przesyłowego – GCCIA. Pracował m.in. dla NFOŚiGW, Columbus, NODES – europejskiej platformie elastyczności. Ekspert Instytutu Obywatelskiego i współtwórca programu energetycznego Koalicji Obywatelskiej. Wykładowca Collegium Civitas i innych uczelni.

Magdalena Chawuła

Ekspert ds. transformacji energetycznej i rozwoju regionalnego, z silnym zainteresowaniem procesem zarządzania zmianą, naukami behawioralnymi i polityką klimatyczną. Była Dyrektorką Śląskiego Biura Regionalnego w Brukseli, Zastępcą Sekretarza Generalnego EURACOAL oraz ekspertem Banku Światowego. Posiada duże doświadczenie w angażowaniu interesariuszy, analizie polityk europejskich, dialogu z decydentami oraz planowaniu strategicznym. Politolog Uniwersytetu Śląskiego, specjalizację w zakresie globalnej analizy ryzyka i zarządzania kryzysowego zdobyła w Vesalius College w Brukseli.

Piotr Czopek

Absolwent politologii w zakresie studiów europejskich na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas w zakresie Globalizacji oraz Bezpieczeństwa Energetycznego. Od 2008 r. pracownik Ministerstwa Gospodarki, następnie Ministerstwa Energii, gdzie zajmował się rozwojem OZE oraz energetyką rozproszoną i prosumencką. Od 2019 r. jako dyrektor Departamentu w Ministerstwie Energii, a następnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wdrażał koncepcję klastrów energii oraz tworzył regulacje dla morskiej energetyki wiatrowej. Ponadto, nadzorował prace związane z planowaniem rozwoju OZE oraz tworzeniem warunków prawnych dla ich funkcjonowania. Od 2021 r. jako dyrektor ds. regulacji, a obecnie jako wiceprezes PSEW zajmuje się promowaniem rozwoju energetyki wiatrowej, w tym realizacji polskich projektów offshore. Od 2022 r. współpracuje z Fundacją RE-Source Poland Hub, a od 2023 pełni również funkcję Wiceprezesa Wind Industry Hub.

Bartosz Frydel, LL.M.

Radca prawny, associate w brukselskim i berlińskim biurze kancelarii Redeker Sellner Dahs. Specjalizuje się w prawie pomocy publicznej w sektorze energii i regulacji tego sektora. Doświadczenie zdobywał m.in. w Komisji Europejskiej. Pracuje przy projektach związanych z rozwojem rynku odnawialnych źródeł energii, w tym wodoru odnawialnego i innych RFNBO, transformacją sektora górniczego, a także przy projektach infrastrukturalnych i inwestycjach w źródła konwencjonalne. Doradza zarówno sektorowi prywatnemu, jak i publicznemu. Absolwent studiów LL.M. z zakresu konkurencji i regulacji na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim.

dr Bożena Horbaczewska

Wykładowca z ekonomii i finansów przedsiębiorstw, adiunkt w Katedrze Ekonomii II i Kierownik Studiów Podyplomowych Energetyka Jądrowa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka Nagrody indywidualnej I-go stopnia przyznanej przez Rektora SGH za osiągnięcia stanowiące istotny wkład w rozwój nauki. Autorka i współautorka ponad 30 analiz i ekspertyz, w tym w zakresie ekonomicznych i finansowych zagadnień energetyki jądrowej oraz modeli biznesowych m.in. dla polskiego rządu. Współautorka Modelu SaHo. Członek Zespołu ds. Transformacji Energetycznej w UN Global Compact Network Poland, Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego oraz członek zwyczajny Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej.

Wojciech Jakóbik

Analityk sektora energetycznego od 2009 roku. Autor podcastu Energy Drink. Założyciel Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego.

Aleksandra Jampolska

Posiadająca 15-letnie doświadczenie w branży energetycznej, w tym w sektorach offshore wind, fotowoltaiki oraz oil & gas (LNG). Specjalizuje się w budowaniu strategii zaangażowania interesariuszy dużych projektów infrastrukturalnych, w tym w obszarach public affairs, ESG oraz komunikacji społecznej i korporacyjnej. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierunku Zarządzanie w przemyśle naftowo-gazowniczym na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Emilia Janisz

Konsultantka Clean Air Task Force i fundatorka platformy atoMY. Przez ponad dekadę pracowała w Brukseli dla największego stowarzyszenia jądrowego w Europie, finalnie obejmując stanowisko dyrektorki ds. strategii. Równolegle reprezentowała interesy sektora jądrowego wobec instytucji europejskich jako menedżerka ds. europejskich w ramach Nucleareurope w Brukseli. Była również liderką międzynarodowej inicjatywy Nuclear for Climate, zrzeszającej 150 NGOsów, będąc ważnym głosem projądrowym na ONZ COP. W ramach moderacji panelu podzieli się chętnie wizją Nuclear Scaling Initiative

Marcin Joppek

Przedsiębiorca z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży odpadowej. Specjalizuje się w przetwarzaniu odpadów przemysłowych i komunalnych oraz w produkcji paliw alternatywnych. Wraz z żoną od dwóch dekad z sukcesem prowadzi firmę Partners, która należy do czołówki producentów paliw alternatywnych w Polsce. Jest współzałożycielem oraz członkiem zarządu Związku Producentów Paliw Alternatywnych, organizacji zrzeszającej obecnie 60 podmiotów działających w szeroko rozumianym sektorze gospodarki odpadowej. Wśród członków Związku znajdują się zarówno instalacje komunalne i prywatne, jak i firmy oferujące usługi oraz technologie wspierające rozwój branży. Zarząd Związku współtworzy z Katarzyną Wolny-Tomczyk (prezes) oraz Zbigniewem Chlipałą (członek zarządu), aktywnie reprezentując interesy producentów paliw alternatywnych w Polsce i promując zrównoważone podejście do gospodarowania odpadami.

Magdalena Klera-Nowpolska

Doktor nauk rolniczych w zakresie kształtowania środowiska. Od ponad 15 lat związana z sektorem OZE. Przez wiele lat kierowała Działem Środowiska i Rozwoju Inwestycji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej. Angażuje się w promocję i popularyzację lądowej i morskiej energetyki wiatrowej oraz dialog społeczny wokół ich oddziaływania na środowisko. Od 2022 r. wykłada ochronę środowiska w energetyce na Politechnice Morskiej w Szczecinie. W Sevivon sp. z o.o. jako koordynatorka i specjalistka ds. PR projektów wspiera zespół rozwijający nowe źródła zielonej energii na Pomorzu Zachodnim.

Piotr Kolasa

Wspólnik, radca prawny w zespole Energii i Paliw. Wspiera przemysł energochłonny w zagadnieniach regulacyjnych, operacyjnych jak i projektowych. Zajmuje się także kompleksową oceną wpływu projektowanych zmian prawa na działalność klientów. W obszarze jego specjalizacji pozostają przede wszystkim zagadnienia związane z dekarbonizacją przemysłu, handlem uprawnieniami do emisji, mechanizmami mocowymi, świadczeniem usług systemowych, odnawialnymi źródłami energii oraz optymalizacją kosztów energii. Posiada bogate doświadczenie negocjacyjne. Zajmuje się również reprezentowaniem klientów w sprawach administracyjnych, w tym w szczególności w postępowaniach o przyznanie rekompensat za ponoszone przez odbiorców energii koszty związane z obowiązkiem zakupu uprawnień do emisji CO2. Autor wielu publikacji z zakresu prawa energetycznego oraz doradca przy procesach legislacyjnych związanych z rozwiązaniami dla przemysłu.

Adam Kościelniak

Jest jednym z najbardziej doświadczonych doradców finansowych i transakcyjnych w Polsce zajmujących się obszarem energetyki odnawialnej. Współpracuje z klientami w obszarach transakcji M&A, pozyskiwania finansowania, szeroko pojętego kontraktowania źródeł przychodów dla instalacji OZE (w tym kontraktów PPA oraz aukcji OZE), kontraktacji energii dla odbiorców, wycenach przedsiębiorstw oraz budowy modeli finansowych. W swojej karierze doradzał przy transakcjach pozyskania finansowania oraz kupna/sprzedaży farm fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy ponad 1 GW. Pomaga klientom nie tylko w Polsce, ale również w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Łódzkiego, a także jest doktorantem na University of International Business and Economics (UIBE) w Pekinie.

Adwokat dr Magdalena Krawczyk

Doktor nauk prawnych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, członek Zespołu Badawczego Publicznego Prawa Gospodarczego UŚ. Ekspertka specjalizująca się w kompleksowym doradztwie prawnym dla podmiotów gospodarczych, w tym z szeroko pojętego sektora energetycznego; posiada bogate doświadczenie obejmujące m.in. wsparcie prawne projektów innowacyjnych i inwestycji infrastrukturalnych oraz reprezentację w precedensowych postępowaniach sądowych i administracyjnych, w tym z udziałem uczestników rynków regulowanych i dostawców technologii. Adwokat utytułowana w licznych konkursach branżowych. Dwukrotna stypendystka konkursu dla młodych naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka w konkursie Urzędu Patentowego RP na najlepszą pracę naukową. Absolwentka studiów doktoranckich na WPiA UJ oraz The International Business and Trade Law Program. Autorka licznych publikacji naukowych i artykułów w prasie specjalistycznej, publicystka prawnicza.

Anna Kucińska

Adwokatka z ponad 15-letnim doświadczeniem specjalizująca się w prawie energetycznym. Doradza przedsiębiorstwom energetycznym i zakładom przemysłowym. Zajmuje się zarówno energetyką konwencjonalną, jak i odnawialnymi źródłami energii. Brała udział w kilkudziesięciu dużych projektach energetycznych, w tym realizowanych przez największe grupy energetyczne i zakłady przemysłowe w Polsce. Doświadczona pełnomocniczka w postępowaniach przed Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Prowadzi zajęcia na uczelniach wyższych z zakresu prawa administracyjnego i prawa energetycznego. Członkini zarządu Stowarzyszenia Prawników Prawa Energetycznego.

Tomasz Kuczek

Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał stopień magistra inżyniera oraz doktora inżyniera w dziedzinie elektroenergetyki. Przez wiele lat pracował w Centrum Badawczym ABB w Krakowie, gdzie zajmował się problematyką związaną z analizą stanów nieustalonych w sieciach średnich oraz wysokich napięć. Jego obszarem zainteresowań stały się również symulacje komputerowe oraz modelowanie sieci z udziałem falowników solarnych. Ostatnie doświadczenia zawodowe, które zdobywał w duńskim koncernie Orsted, obejmują analizy przyłączeniowe z udziałem morskich farm wiatrowych pod kątem ich współpracy z systemem elektroenergetycznym.

Jakub Kupecki

Dyrektor Centrum Technologii Wodorowych oraz Kierownik Zakładu Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego a w latach 2022-2025 dyrektor Instytutu. Koordynator, kierownik i wykonawca prac w ponad 70 projektach związanych z energetyką, finansowanych przez KE, NCBR, NCN, MNiSW/MEiN, NFOŚiGW, ESA, DoE i DoS USA oraz bezpośrednio przez przemysł. Uczestniczył w realizacji projektów dot. reaktorów jądrowych w Polsce (IEN-PIB, NCBJ) i Szwecji (KTH). Autor i współautor kilkudziesięciu ekspertyz na rzecz przemysłu i administracji publicznej, ponad 300 publikacji i wystąpień konferencyjnych, 7 patentów i zgłoszeń patentowych, w większości skomercjalizowanych wynalazków. Członek Zarządu Hydrogen Europe Research, Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, Zespołu Ekspertów ds. Wodoru Izby Gospodarczej Gazownictwa oraz Komitetu Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk. Zasiadał w Radzie Naukowej GAZ-SYSTEM (2023-2024).

Paweł Kuropatwa

Managing Associate w MGS LAW Współtworzy praktykę prawa energetycznego w MGS LAW koncentrując się na: • kompleksowym doradztwie dla uczestników rynku energii elektrycznej • projektach transformacyjnych w obszarze wytwarzania, dystrybucji i magazynowania • kreowaniu rozwiązań regulacyjnych dla zmieniającego się sektora. Przeprowadza klientów przez transformację energetyczną, łącząc głęboką wiedzę prawną ze zrozumieniem biznesowych wyzwań. Doświadczenie budował jako koordynator obsługi prawnej czołowego operatora sieci dystrybucyjnej, gdzie nadzorował projekty przyłączeń źródeł o mocy przekraczającej 2 GW oraz inwestycje energetyczne warte ponad 5 mld zł. Wieloletnie uczestnictwo w Radzie ds. Prawa przy PTPiREE pozwoliło nie tylko śledzić zmiany regulacyjne, ale aktywnie je kształtować. Wykorzystuje tę unikalną perspektywę by oferować klientom wsparcie w bieżących wyzwaniach, ale również strategiczne doradztwo uwzględniające przyszłe kierunki rozwoju sektora.

Dr Karol Lasocki

Dr Karol Lasocki jest radcą prawnym, Partnerem kierującym Departamentem Energetyki Odnawialnej w DWF. Jego doświadczenie zawodowe koncentruje się na odnawialnych źródłach energii, zarówno na lądzie, jak i na morzu, magazynach energii, sieciach i wodorze. Angażuje się w działalność stowarzyszeń i grup parlamentarnych związanych z OZE. Był ekspertem Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz – od wielu lat – pozostaje członkiem Komitetu Sterującego Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Uczestniczy w pracach Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Doradza również polskim i zagranicznym przedsiębiorstwom ze wszystkich sektorów przemysłu w kwestiach regulacyjnych. Jest wykładowcą oraz współautorem przewodników rynkowych.
 

dr Kamil Lipiński

Kierownik Zespołu Klimatu i Energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Doktor nauk społecznych i inżynier środowiska, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Technische Universität Berlin. Analityk rynku energetycznego, z Polskim Instytutem Ekonomicznym związany od 2021 r. Doświadczenie zawodowe w sektorze energetycznym zdobywał m.in. w SEEN Technologie sp. z o.o., Ministerstwie Rozwoju oraz OGP Gaz-System SA. Uczestniczył w realizacji projektów Baltic Pipe, GIPL i rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu. Doświadczenie analityczne zdobywał realizując badania m.in. dla Deloitte, PARP, PAN i UW. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół kwestii bezpieczeństwa dostaw gazu i energii elektrycznej oraz relacji biznesowych na europejskim rynku energetycznym.

Marcin Ludwicki

Pracuje w sektorze energetycznym od blisko 25 lat. Posiada bogate doświadczenie w obszarze handlu energią elektryczną oraz zarządzaniu strukturami sprzedażowymi B2B i B2C na rynku polskim i europejskim. Od 2008 r. jest członkiem Towarzystwa Obrotu Energią (TOE), gdzie przez sześć lat był członkiem Rady Zarządzającej TOE, z czego cztery lata wiceprezesem. Doświadczenie zawodowe zyskał w: Energa-Obrót S.A., ENERGA Slovakia S.R.O., Grupa Unimot. Z Grupą Projekt Solartechnik związany jest od maja 2022 r. Początkowo pełnił funkcję dyrektora generalnego w spółce Group, a od maja 2023 r. jest prezesem zarządu w spółce PST Trade S.A. 

Łukasz Łuczak

Inżynier elektrotechnik, od kilkunastu lat zajmuje się zagadnieniami odnawialnych źródeł energii oraz szeroko rozumianej dekarbonizacji sektora energetycznego. Przez niemal dwie dekady związany z Energą-Operator, gdzie rozpoczął swoją karierę jako elektromonter sieci niskich, średnich i wysokich napięć. Pełnił tam następnie m. in. funkcję głównego inżyniera ds. przyłączeń i pełnomocnika ds. elektromobilności. Od 2023 w Sevivon, gdzie pełni funkcję eksperta ds. rozwiązań sieciowych.

Paweł Maciejewski

Head of Development Poland w Eolus Poland sp. z o.o. Związany z branżą OZE od ponad 20 lat. „W swojej pracy kładę szczególny nacisk na odpowiedzialne planowanie inwestycji zwracając uwagę na aspekty społeczne i środowiskowe. Bardzo ważnym elementem jest edukacja społeczeństwa pokazująca od podszewki transparentnie samą ideę naszych inwestycji, ale także sposób działania takich firm jak Eolus Poland sp. z o.o.” 

Ewa Malicka

Prezeska Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych. W 1997 roku ukończyła studia z zakresu zarządzania i marketingu na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od blisko 20 lat pracuje w rodzinnej firmie zajmującej się eksploatacją małych elektrowni wodnych. W 2009 roku rozpoczęła współpracę z Towarzystwem Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych (TRMEW) w zakresie spraw międzynarodowych, reprezentując TRMEW w Zarządzie Europejskiego Stowarzyszenia Małej Energetyki Wodnej (ESHA), a obecnie w Europejskiej Federacji Energetyki Odnawialnej (EREF). Od 2011 roku zasiada w Zarządzie TRMEW, od 2014 roku będąc jego wiceprezeską, a od 2017 roku – prezeską. W TRMEW zajmuje się przede wszystkim przygotowywaniem opinii i komentarzy Stowarzyszenia do aktów prawnych oraz przedstawianiem stanowisk TRMEW w procesie legislacyjnym

Alice Neffe

Jako Country Manager, rozwija w Polsce działalność Steady Energy, fińskiej firmy oferującej małe reaktory jądrowe dla ciepłownictwa. Neffe jest członkiem Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej. W latach 2021-2024, Neffe była dyrektorem w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., gdzie odpowiadała za koordynowanie współpracy międzynarodowej, wypracowanie Strategii ESG dla Agencji oraz rozwijaniem projektów w zakresie energetyki jądrowej. Wcześniej, przez ponad dziesięć lat, uczestniczyła w opracowywaniu, negocjowaniu i wdrażaniu aktów prawa międzynarodowego i europejskiego, pełniąc funkcje menadżerskie w sektorze akademickim, pozarządowym oraz w administracji publicznej w Polsce i za granicą. Neffe ukończyła studia magisterskie z prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne w Paryżu oraz zdobyła tytuł LLM na Uniwersytecie w Helsinkach. Swoją wiedzę w zakresie energetyki jądrowej rozszerzyła na studiach podyplomowych prowadzonych na Politechnice Warszawskie.

Bogusław Pieczykolan

Ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w energetyce odnawialnej, specjalizujący się w rozwoju i realizacji projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Przez wiele lat związany z Polenergią, gdzie odpowiadał m.in. za rozwój morskich i lądowych farm wiatrowych oraz realizację projektów PV. Prowadził procesy administracyjne, przetargowe i budowlane – od koncepcji po realizację – współtworząc nowe modele inwestycyjne w OZE. Od 2024 roku kieruje Działem Rozwoju Projektów Własnych OZE w ONDE S.A., rozwijając portfel i wspierając budowę pozycji spółki jako niezależnego producenta energii.

dr Dawid Piekarz

Ekspert ds. transformacji energetycznej Orlen Synthos Green Energy. Doktor z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz AFIBW Vistula. Wcześniej pracował jako konsultant z zakresu energetyki i strategii, był także wiceprezesem Instytutu Staszica. Przez lata związany z branżą paliwowo – energetyczną m.in. PKN Orlen oraz administracją publiczną (MF, UKE). Dawid Piekarz PchD, energy transformation expert at Orlen Synthos Green Energy. PhD in economic security, graduate of the Faculty of Law and Administration of the Jagiellonian University and AFIBW Vistula. Previously, he worked as a consultant in the field of economic security, he was also the vice-president of the Staszic Institute. For years associated with the fuel and energy industry, e.g. PKN Orlen and public administration (MF, UKE).

Janusz Pietruszyński

Redaktor Naczelny portalu CIRE.pl

Paweł Przybylski

Ekspert w sektorze OZE z ponad 20-letnim doświadczeniem Absolwent Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Bankowość. Od ponad dwóch dekad związany z sektorem energetycznym, specjalizujący się w odnawialnych źródłach energii. Od 2024 roku pełni funkcję prezesa ONDE, lidera w budowie farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce. Doświadczenie zdobywał m.in. w Siemens i Siemens Gamesa, gdzie odpowiadał za rozwój strategii i sprzedaży offshore. Był także zaangażowany w kluczowe procesy transformacyjne na rynku wiatrowym w Polsce. Za swoje zasługi na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej został uhonorowany nagrodą „Osobowość Roku 2024”, przyznaną przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Agnieszka Raczyńska vel Wasiluk

Radczyni prawna, Legal Counsel w spółce Eolus Poland sp. z o.o. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej deweloperów projektów OZE , począwszy od negocjowania procesu zabezpieczenia praw do nieruchomości, poprzez proces uzyskiwania decyzji administracyjnych, wydania warunków przyłączenia do sieci, procedurę udziału w aukcjach OZE, proces budowy inwestycji, aż do momentu przekazania projektu inwestorowi końcowemu. Prowadziła szereg procesów akwizycyjnych pr

Elżbieta Rozmus

Członek Zarządu Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu Jako członek Zarządu Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii uczestniczy w pracach na rzecz obniżania kosztów związanych z zakupem energii, usuwania barier administracyjnych i nadmiernych obciążeń fiskalnych, konsultacjach projektów wpływających na środowisko biznesowe. Od 2009 roku związana zawodowo z PCC Rokita SA. Na stanowisku Pełnomocnika ds. energii koordynuje procesy zakupu i zabezpieczenia dostaw mediów energetycznych w ramach grupy kapitałowej. Odpowiada za realizację projektów mających na celu obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej oraz działania efektywnościowe realizowane w firmie. 

Marta Rzepecka

To dynamiczna liderka w dziedzinie transformacji energetycznej, z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu projektami odnawialnych źródeł energii. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w 2012 roku w firmie produkującej maszyny dla górnictwa podziemnego, gdzie jako dyrektor sprzedaży była odpowiedzialna za sprzedaż kompleksów ścianowych na rynkach zagranicznych. Przez 4 lata zdobywała doświadczenie, odpowiadając za sprzedaż gotowych farm fotowoltaicznych, projektów OZE u jednego z polskich deweloperów. Obecnie pełni funkcję dyrektora departamentu akwizycji w Tauron Zielona Energia, gdzie kieruje strategicznymi inicjatywami w zakresie odnawialnych źródeł energii, skupiając się na inwestycjach w projekty farm wiatrowych. Jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego (UE) w Katowicach oraz VIA University College w Danii. Ponadto, od 5 lat pełni funkcję przewodniczącej Rady kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na UE oraz jest członkinią Towarzystwa Obrotu Energią (TOE).

Łukasz Sawicki

Analityk sektora jądrowego, członek Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego. W branży jądrowej od 2006 roku (w tym 15 lat w administracji rządowej) na stanowiskach związanych z ekonomiką energetyki jądrowej. Specjalizuje się w modelach biznesowych dla elektrowni jądrowych. Obecnie na stanowisku Radcy w Departamencie Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu. Autor ok. 20 publikacji z zakresu ekonomicznych aspektów energetyki jądrowej, w tym modeli biznesowych, oraz wpływu przemysłu jądrowego na polską gospodarkę. Współautor Modelu SaHo. Wykładowca na studiach podyplomowych na SGH Energetyka Jądrowa i Politechnice Wrocławskiej w zakresie ekonomicznych aspektów energetyki jądrowej.

Beata Superson-Polowiec

Radczyni prawna, wspólniczka Polowiec i Wspólnicy, kancelarii rekomendowanej w dziedzinie Energii i Zasobów Naturalnych. Współzałożycielka Enim Institute, wykładowczyni WSZiB i członkini SPPE. Ekspertka w prawie energetycznym, cywilnym i regulacjach przemysłowych, doradzająca przemysłowi energochłonnemu w zakresie regulacji dotyczących rynku paliw ciekłych, outsourcingu procesów przemysłowych oraz umów handlowych. Posiada szerokie doświadczenie w analizie ryzyk, strategiach regulacyjnych i wdrażaniu innowacyjnych modeli biznesowych. Ceniona za responsywność i doskonałe rozumienie realiów biznesowych. Jako negocjator wspiera kluczowe projekty przemysłowe i transformacyjne. Autorka licznych opinii prawnych, ekspertyz i publikacji. Aktywnie współpracuje z organizacjami branżowymi. Laureatka rankingu Forbes „25 prawniczek w biznesie”, mających realny wpływ na gospodarkę. Mentorka i mecenaska wielu projektów społecznych i edukacyjnych.

Michał Sznycer

Radca Prawny i Partner Zarządzający Kancelarii MGS LAW. Specjalizuje się w zarządzaniu i koordynacji obsługi prawnej branży energetycznej. Praktyk, od ponad 18 lat zaangażowany w prace doradcze i analityczne związane z opracowaniem, a później wdrożeniem zmian w obszarze regulacji energetycznej, włączając w to udział w pracach zespołów i komisji sejmowych zajmujących się procesem legislacyjnym. Bierze udział w pracach związanych z dostosowaniem się przedsiębiorstw energetycznych do zmieniającego się otoczenia regulacyjnego (III Pakiet Energetyczny, Pakiet Zimowy). Członek Stowarzyszenia Prawników Prawa Energetycznego, Rady OZE Konfederacji LEWIATAN. Członek Towarzystwa Obrotu Energią (TOE) gdzie pełni też funkcję członka Komisji Rewizyjnej. Jest członkiem Zespołu ds. OZE, Kogeneracji i Efektywności Energetycznej oraz Komitetu Dobrych Praktyk Sprzedawców Energii Elektrycznej. Jest autorem kilkunastu publikacji z zakresu prawa energetycznego, prowadzi także szkolenia z tego zakresu. 

Tomasz Szymczyk

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, menadżer z wieloletnim doświadczeniem, który przez ostatnie 13 lat prowadzi działania na rynku energetycznym. W karierze zawodowej zyskiwał doświadczenie w tworzeniu i zarządzaniu zespołami w zakresie rozwoju spółek. Wszelkie aktywności związane z rozwojem wewnętrznym, biznesowym oraz zdobywaniem nowych rynków są dla niego codziennością pracy. Ze spółką ENPROM związany jest od 2019 roku, gdzie odpowiada za działalność operacyjną w nowych obszarach, przede wszystkim w zakresie tzw. zielonej energii związanej z transformacją energetyczną. Po godzinach wielki pasjonat sportu.

Andrzej Szyp

Posiada 20-letnie doświadczenie w obszarze dystrybucji energii elektrycznej. Zarządza Biurem Transformacji i Nowych Regulacji TAURON Dystrybucja S.A. Wcześniej związany z obszarem projektów B+R+I oraz obszarem sprzedaży usług dystrybucyjnych. Jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie WSB Merito oraz szereg programów szkoleniowych m.in. „Evolution of Electricity Markets in Europe 2024” (Florence School of Regulation). Działa w organizacjach branżowych. Jest członkiem zespołów „TF Legal” EU DSO Entity oraz “SG Distributed Flexibility & Data Management” EURELECTRIC.

Łukasz Tomaszewski

Łukasz Tomaszewski od ponad 14 lat jest związany z odnawialnymi źródłami energii. Brał m.in. udział w przygotowaniu ustawy OZE i jej nowelizacji. Ma wieloletnie doświadczenie we współpracy międzynarodowej, szczególnie w obszarach gospodarczych i energetycznych. W latach 2010-2015 pracował w Ministerstwie Gospodarki w departamencie OZE. Następnie przeszedł do URE, w którym prowadził wydział aukcji OZE. W roku 2021 związał się z Polskim Funduszu Rozwoju gdzie wspierał procesy decyzyjne i uczestniczył w opracowaniu oferty finansowania pomostowego projektów OZE. W 2022 r. ponownie związał się z administracją i objął stanowisko zastępcy dyrektora departamentu OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, gdzie nadzorował m.in. sprawy dotyczące regulacji i mechanizmów wsparcia oraz współpracę międzynarodową. W maju 2023 został powołany na dyrektora tego departamentu. 

Piotr Tomczyk

Członek Zarządu ENPROM, Odpowiada za proces ofertowania i pozyskiwania nowych kontraktów, a przede wszystkim współtworzy rozwiązania zapewniające skuteczność prowadzenia i realizacji projektów. Dba, by inwestycje klientów ENPROMu były realizowane efektywnie, bezpiecznie i przy wykorzystaniu najlepszych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych. Ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Od ponad dwudziestu lat roku pracuje w branży budownictwa elektroenergetycznego. Praktyczne doświadczenia zdobywał na projektach inwestycyjnych jak budowa mostu energetycznego Ełk – granica RP czy przebudowach i budowach linii najwyższych napięć.

Oskar Waluśkiewicz

Oskar ma ponad 18-letnie doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorstw z sektora energetycznego w zakresie transakcji, projektów inwestycyjnych i kwestii regulacyjnych, zarówno przy dużych, złożonych projektach, jak i w codziennej działalności operacyjnej. Uczestniczył w pracach legislacyjnych dotyczących kluczowych regulacji rynku energetycznego, wspierając różne organizacje tego sektora, a także pełnił funkcję arbitra w sporach energetycznych dotyczących projektów z zakresu energetyki odnawialnej. Oskar od ponad 13 lat jest rekomendowany przez prestiżowe rankingi prawnicze, takie jak Chambers & Partners, Legal 500 i IFLR 1000, jako jeden z wiodących prawników w dziedzinie energetyki w Polsce, ciesząc się szczególną renomą w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Dr inż. Michał Wierzbowski

Ekspert w dziedzinie energetyki, elektroenergetyki oraz polityk publicznych i governance. Starszy ekspert i doradca w niezależnym think tanku WiseEuropa. Absolwent Politechniki Łódzkiej oraz programu szkoleniowego (executive education) na prestiżowym IESE Business School w formule Master of Public Administration. Posiada 10-letnie doświadczenie w administracji centralnej, gdzie jako dyrektor kierował interdyscyplinarnymi zespołami analitycznymi w centrum rządu. Zarządzał również pracami zespołów badawczych, koncentrujących się na modelowaniu i transformacji systemów elektroenergetycznych. Autor licznych analiz społeczno-gospodarczych, rekomendacji dla sektora publicznego i prywatnego oraz projektów doradczych. Łączy przygotowanie inżynierskie z szerokim doświadczeniem w zarządzaniu, doradztwie strategicznym i projektowaniu rozwiązań systemowych dla polityk publicznych i sektora energii.

Paweł Wróbel

Dyrektor PKEE. Wcześniej m.in. współzałożyciel i dyrektor zarządzający BalticWind.EU, konsultant w GateBrussels. Pracował w Komisji Europejskiej (w gabinecie komisarza ds. budżetu oraz w DG BUDG). Autor szeregu publikacji nt. polityki energetycznej i klimatycznej UE.